پلاسکو بدون اخذ مجوزهای لازم ساخت و ساز انجام می دهد

ساخت پلاسکو

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اعتراض به انجام کار ساختمانی در پلاسکو گفت: هنوز مجوزهای لازم در این حوزه اخذ نشده است.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در جلسه علنی امروز شورا و در تذکری پیش از دستور گفت: نزدیک به 38 ماه از حادثه دردناک آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو می گذرد.

حادثه ای که علاوه بر جان باختن آتش نشانان و شهروندان تهرانی، سبب از بین رفتن سرمایه های ملی و اقتصادی و غرور ملی شد.

وی ادامه داد: ساختمانی که بارها توسط شهرداری تهران بابت عدم رعایت تمهیدات ایمن سازی به آن اخطار هایی داده شده و بارها به دلیل عدم توجه به قانون، رفع موارد جزیی ایمنی صورت نگرفت و منجر به واقع اسف بار شد.

نوری خاطرنشان کرد: مطابق با بند 24 ماده 55 قانون شهرداری ها شهرداری موظف به صدور پروانه برای املاک شهر بوده و مدیریت شهری بیش از مالک این ملک به دنبال بازسازی دوباره این مجتمع  است. از این رو در تاریخ 26 شهریور 1397 مطابق با مصوبه کمیسیون ماده 5  و توافقنامه 22/2/1398 میزان سطح اشغال و طبقات این ساختمان به تصویب رسید.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: طبق همین مصوبه «فرایند تهیه طرح معماری به صورت ویژه با همکاری حوزه معاونت شهرسازی شهرداری تهران انجام گردد» همچنین مطابق با ماده 100 قانون شهرداری ها «مالکین اراضی و املاک واقع در محدودة شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند.»  اما شاهد این هستیم که با این ساختمان با سرعت  بسیار بالایی شاهد فرایند ساخت و ساز در این ملک هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین برخلاف ماده 33 نظام مهندسی، بدون انجام فرایند اخذ مهندسین ناظر نظام مهندسی، بدون هیچ گونه نظارت بر ساخت و ساز شاهد کارکرد چندین تاور کرین و انتقال قطعات بزرگ فولادی بر فراز آسمان شارع عام شهری می باشیم. کدام املاک در شهر تهران چنین امتیاز ویژه ای داشته که بدون اخذ پروانه چنین حجم ساخت و ساز با سرعت بالا انجام داده است.

صدر اعظم نوری گفت: آنچه مسلم است واقعه دردناک آتش سوزی و سقوط ساختمان پلاسکو به دلیل بی قانونی و عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز شهری رخ داد و آنچه امروز نیز در حال وقوع است نیز ادامه رویه بی قانونی و اتکا به قدرت و ثروت است.

وی ادامه داد: به همین خاطر خواستار طی شدن فرایند قانونی صدور پروانه برای این ملک و رعایت استاندارد های ایمنی و فنی صدور پروانه بوده و از شهرداری تهران خواستار برخورد قانونی با این ملک همچون تمامی املاک واقع در شهر تهران است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: درخواست میکنم در جلسه فی مابین شهرداری تهران و تأمین پارکینگ بنیاد مستضعفان صدور پروانه، اخذ مهندسین ناظر، رعایت موارد ایمنی و سلامت کارگران شهروندان و مشاغلین و کسبه و عابران و خیابان، تأمین پارکینگ، اخذ استاندارد آتش نشانی نقشه های اجرایی به فوریت تعیین تکلیف شود.

صدر اعظم نوری افزود: آن چه مسلم است مسئله پلاسکو و بازسازی آن یک مسئله ملی و دارای وجوه مختلف بوده که حل مساله و اخذ پروانه برای آن نیز نیازمند پیگیری و اهتمام جدی است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *