حمایت از ساخت تله کابین ناهارخوران به شرط صدور مجوز‌های قانونی

رئیس کل دادگستری استان گلستان
رئیس کل دادگستری استان گلستان با اشاره به موضوع تله کابین ناهارخوران گرگان گفت: در صورت ابلاغ مجوز قانونی، از اجرای طرح تله کابین ناهارخوران گرگان حمایت می‌کنیم.
حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری گلستان در جلسه امروز شورای حفظ حقوق بیت المال استان گلستان با تاکید بر این که باید ساخت و ساز‌های غیرمجاز در استان گلستان متوقف شود، اظهار کرد: حتی یک مورد تخلف را هم نمی‌پذیریم و باید گشت‌های نظارتی دستگاه‌های متولی و پلیس انفال به ویژه در مناطق گردشگری استان گلستان شبانه روزی شود تا حتی یک نفر هم جرات تخلف و دست اندازی به اراضی ملی و منابع طبیعی استان گلستان را به خود ندهد.

رئیس کل دادگستری گلستان با بیان این که وظیفه قانونی مدیران دستگاه‌های متولی در حوزه انفال و منابع طبیعی حفظ و صیانت این اموال است، گفت: این مدیران تکلیف و اختیارات قانونی برای برخورد فوری و بدون طرح دعوای حقوقی برای تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌ها و اراضی کشاورزی و ملی دارند و از این پس هیچ کوتاهی و توجیهی از سوی آنان پذیرفته نیست.

وی اظهار کرد: کوتاهی مدیران در عمل به این وظیفه قانونی، مصداق ترک فعل و تضییع حقوق دولتی است و بدون تعارف برای آنان پرونده قضایی تشکیل می‌دهیم.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه این جلسه با اشاره به موضوع تله کابین ناهارخوران گرگان نیز گفت: این طرح در جلسه امروز بحث شد و به گفته معاون عمرانی استاندار هنوز مجوز نهایی آن به استان گلستان ابلاغ نشده است.

آسیابی با بیان این که دادگستری از هر طرحی که با رعایت موازین قانونی و ملاحظات زیست محیطی سبب توسعه استان گلستان و اشتغال‌زایی شود، حمایت می‌کند، افزود: اگر طرح تله کابین ناهارخوران، مجاری قانونی را طی کند و ملاحظات زیست محیطی که مهم‌ترین آن قطع نشدن درختان جنگلی است در آن لحاظ شود و از طرفی شورای عالی شهرسازی کشور هم مجوز قانونی آن را ابلاغ کند از اجرای آن حمایت می‌کنیم.

در ادامه این جلسه به دستگاه‌های اجرایی تکلیف شد تا نقشه و اطلاعات املاک و زمین‌های دولتی خود را برای ثبت در سامانه کاداستر به اداره ثبت اسناد و املاک استان گلستان اعلام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان نیز در این جلسه از چندگانگی مدیریت در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه الان مواردی داریم که فرد در اراضی ملی، پروانه ساخت دریافت کرده است؛ در حالی‌که اگر هماهنگی بین دستگاهی وجود داشت و در فرآیند صدور مجوز‌ها حتما استعلام از دستگاه‌های مربوطه اخذ می‌شد شاهد چنین مواردی نبودیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا سیدحسینی افزود: علیرغم تذکر‌های چندباره، آن‌گونه که باید، هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌های متولی در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی وجود ندارد و همین چندگانگی مدیریت، بستر را برای سودجویی و دست اندازی به اراضی جنگلی و مرتعی استان گلستان فراهم کرده است.

استفاده از سامانه‌های هوشمند برای شناسایی زودتر ساخت و ساز‌های غیرمجاز در اراضی ملی و منابع طبیعی استان گلستان، سرعت بخشی به آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها و بررسی مصوبات کارگروه‌های مرتبط با صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز و تغییر کاربری اراضی از سوی دستگاه‌های نظارتی بازرسی و اداره اطلاعات از دیگر مصوبات جلسه امروز بود.

شصت و ششمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال استان گلستان در اراضی ملی و منابع طبیعی امروز در دادگستری گلستان برگزار شد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *