نکات حقوقی مهم در هنگام خرید ملک چیست؟

0

محمود منصوری رضی کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان،گفت: از نکات مهم معاملات املاک، تنظیم و ثبت سند و تنظیم قانونی قرارداد است.

او ادامه داد: این نکات مهم در معاملات املاک به منظور این است که خریدار و فروشنده دچار دعاوی حقوقی و ثبتی نشوند.

منصوری گفت: لازم است که هر نوع تنظیم سند یا انتقال آن در دفتر اسناد رسمی و سامانه ثبت اسناد و املاک کشور صورت گیرد.

او گفت: در معاملات املاک استیجاری اگر قولنامه را مشاورین املاک تنظیم می‌کنند، حتما بر دریافت کد رهگیری در زمان تنظیم قرارداد معاملات املاک تاکید شود.

منصوری گفت: با توجه به اینکه قولنامه‌ها از نوع سند مالکیت عادی هستند، تنظیم مواد مندرج درآن برای هر دو طرف قرارداد دارای حساسیت بیشتری نسبت به اسناد رسمی است.

او گفت:نکته مهم دیگربرای شرکت در معاملات املاک با قرارداد غیررسمی آن است که معامله باید نزد بنگاه دارای مجوز کسب اتحادیه املاک انجام شود و بلافاصله، کد رهگیری و هولوگرام دریافت کنند.

کارشناس ارشد حقوق جزا گفت: اگر قرارداد رسمی در دفتر اسناد یا سایر مراجع قانونی از طریق مامور بدون صلاحیت تنظیم یا ثبت شود، نوع آن غیر رسمی و عادی تلقی می‌شود.

او در پایان گفت: باید بدانید که بنگاه املاک صرفا با داشتن یک سردر با همین مضمون برای انجام معاملات املاک کافی نیستند و مشاورین املاک باید دارای مجوز کسب قابل رویت باشند.

 

Share.

About Author

Leave A Reply